Žijte TEĎ jako své budoucí JÁ

Žijte TEĎ jako své budoucí JÁ
Mé budoucí Já

Co určuje chování člověka? Existují dvě různé teorie o tom, co především určuje chování člověka. Pravděpodobně starší a rozšířenější předpoklad je, že člověk je determinován svou minulostí. V minulosti se stalo něco, co člověka formovalo, a proto jedná na základě tohoto otisku, ale to je velmi omezující a negativní pohled, protože by to znamenalo, že pokud jste měli nepříliš hezkou minulost, mnoho problémů, že vaše budoucnost velmi pravděpodobně nebude tak růžová, protože vás formovala vaše negativní minulost. Ale existují i jiné náhledy, které dávají společnosti naději, a sice, že člověk jedná na základě své budoucnosti, respektive na základě vize budoucnosti a na základě konečného výsledku, který má před očima.

Když jdete například k ledničce, zřejmě přemýšlíte o budoucnosti. Vezmete si něco k jídlu, protože chcete zažít například lahodnou chuť v ústech nebo protože chcete zažít pocit sytosti. Nebo si třeba zapnete film, abyste se bavili a film dokoukali do konce, kdy se dozvíte, jak to všechno dopadlo. Nebo začnete chodit do posilovny a děláte to proto, že máte vidinu zdravého vysportovaného těla, nebo i pocitu, který vám toto tělo v budoucnu poskytne. Takže vás nepohání minulost, ale inspiruje vás budoucnost.  

Nejste vydáni na milost a nemilost své minulosti a kromě toho nemá smysl trávit veškerý čas soustředěním se pouze na problémy omezujících přesvědčení z minulosti, protože pokud hledáte problémy, pokud hledáte omezující přesvědčení, věřte, že je najdete. Můžete klidně strávit celý život hledáním omezujících přesvědčení. Ale je přeci mnohem přirozenější používat svou tvůrčí představivost a vytvořit si vizi svého budoucího Já, které chceme zažít. A na základě tohoto budoucího Já pak žít, myslet, cítit a jednat jako to naše budoucí Já. Pokud nyní zavřete oči, můžete si představit různé verze sebe sama, můžete si představit tu, která je fit a zdravá, ale i tu, která má nadváhu a je nemocná.

Jako verze, kterou prožíváte nyní, a pak se můžete sami sebe zeptat, jak by se tato osoba chovala? Jak by myslela? Jak by se cítila? A pak v tomto přítomném okamžiku můžete přijmout stav této budoucí verze svého budoucího Já a žít jako tato osoba a kousek po kousku se budete přibližovat svému budoucímu Já. Váš život se bude stále více podobat této budoucí verzi, takže opět používáte svou tvůrčí představivost pro sebe, místo abyste byli obětí minulosti, protože to je jediná věc, která nás dělá výjimečnými. My lidé máme schopnost představovat si různé budoucí vize a podle nich pak jednat, což samozřejmě není tak snadné, jak by se nyní mohlo zdát.

Omezující přesvědčení z minulosti nelze vždy pochopitelně zcela ignorovat, ale pokud žijete jako své budoucí Já a stále se rozhodujete jako toto budoucí Já, pak se případné omezující přesvědčení může objevit na cestě, a vy se jim.můžete postavit. Takto odstraníte všechna omezující přesvědčení, která vám stojí v cestě, všechny překážky, které vám stojí v cestě, pokud se stanou problémem. Dokonce můžete dosáhnout úspěchu mnohem mnohem rychleji, než když se budete neustále soustředit jen na problémy. Žijte z pocitu již splněného přání, což je přesně totéž, jako když si řeknete, že žiji jako své budoucí Já, jak by toto Já jednalo, jak by toto Já myslelo a jak by se toto Já cítilo jako to budoucí vysněné Já.

Toto je verze vás, kdy nejste spojeni se svou minulostí, ale jste spojeni se svou vizí budoucnosti. Vaše budoucnost nyní rozhoduje o vašem chování a také o vašem osudu. Čím více se stáváte svým budoucím Já, tím skutečnější vaše nové Já bude. Více a více se bude váš život přizpůsobovat této budoucí verzi, protože váš život je pouze odrazem toho, co právě jste. A pokud jste v přítomném okamžiku svým budoucím Já, pak se této verzi vašeho budoucího Já přizpůsobí i váš život. Milujte a žijte tedy již nyní jako své budoucí Já.