Tutanchamonova smrtící kletba: Tajemná minulost Egypta

Tutanchamonova smrtící kletba: Tajemná minulost Egypta
Hrobka


Pokud jste fanoušek historie, jistě jste slyšeli o neuvěřitelné smrti faraona Tutanchamona a legendách o kletbě faraonů, která s ním souvisí. Pověsti a spekulace kolem Tutanchamonovy smrti jsou fascinující, přestože je není možné jednoznačně potvrdit ani vyvrátit, zůstávají dodnes tajemstvím. Pojďme se podívat blíže na tuto záhadu.Tutanchamon zemřel ve svých devatenácti letech a jeho smrt byla velmi záhadná. Některé teorie tvrdí, že zemřel na následky zranění při nešťastném pádu. Další spekulace se zaměřují na možnost, že byl zavražděn svými nepřáteli nebo nebyl dostatečně ochráněn proti nákaze. Co se týče legend o kletbě faraónů, traduje se, že pokud se někdo dotkne nebo poruší hrobku faraonů, bude postihnut prokletím, které mu přinese smrt. Tato záhada vznikla v souvislosti s nešťastnými událostmi, které postihly některé archeology, kteří objevili Tutanchamonovu hrobku. Vědecká komunita pochopitelně neuznává možnou existenci kletby. Přestože Tutanchamonova smrt a kletba faraonů jsou plné tajemství a pověr, stále přitahují pozornost lidí po celém světě. Ať už jste nadšený archeolog amatér sedící u počítače nebo prostě jen zvědavec, není pochyb o tom, že příběh Tutanchamona a jeho smrti je neobyčejně zajímavým kapitolou naší historie.

Jak se to všechno seběhlo?

V roce 1922 byl britským archeologem Howardem Carterem objeven hrob faraona Tutanchamona v údolí králů v Egyptě. Tento objev se stal jedním z nejvýznamnějších v historii archeologie. Carter strávil dlouhé roky hledáním hrobu a jeho tvrdá práce a odhodlání se vyplatily.Po otevření hrobky se v médiích začala šířit pověst o smrtící kletbě faraonů. Četné případy úmrtí některých lidí, kteří se podíleli na objevu a otevření hrobky, toto přesvědčení jen posílili. Nicméně vědecká komunita později uvádí, že tyto úmrtí jsou pravděpodobně spojena s bakteriální infekcí či nezdravým životním stylem, kterým prý trpěli členové expedice. Kdo ví.Tutanchamonova hrobka nám poskytuje neuvěřitelné množství informací o starověkém Egyptě. Byla nalezena v nedotčeném stavu, s překvapivě bohatým obsahem. Carter a jeho tým objevili nádherně vyřezávané nábytek, šperky a mnoho dalších artefaktů. Tyto artefakty nám pomohly lépe poznat egyptskou kulturu a poskytly nám vzácný pohled na život faraonů.

Existuje racionální vysvětlení Tutanchamonovy smrti?

Představte si, že jste ožili ve starověkém Egyptě. Jste přítomen při odhalení hrobky nejslavnějšího faraona všech dob - Tutanchamona. Mezi lidem se však šíří pověsti o smrtící kletbě, která postihla ty, kteří se dotkli artefaktů na tomto posvátném místě. Může to být pravda, nebo existuje nějaké přijatelnější vysvětlení smrti Tutanchamona?Podle výzkumu, který prováděli vědci, se zdá, že smrt Tutanchamona racionální vysvětlení mít může. Po detailní analýze jeho ostatků byla nalezena stopa otravy krve. Mohlo se jednat o bakterie nebo toxiny, které se akumulovaly ve vzduchu v době, kdy byl faraon pohřben.Ve hrobce bylo také nalezeno velké množství plísní, které se živily na organických materiálech, jako jsou třeba dřevěné truhly a textilie. Tyto plísňové mikroorganismy mohly produkovat toxiny, které přišly do kontaktu s faraonovým tělem a způsobily otravu krve.Takže možná Tutanchamonova smrt nebyla zapříčiněna kletbou. Přesto nechceme nijak snižovat pocit záhadnosti a tajemství obklopující faraonova hrobu. Otestovat to, jak je to doopravdy bych do hrobky asi nešla…

Jsou známa další úmrtí ve spojitosti s egyptskými vykopávkami?

Když se objevila první informace o smrti Lorda Carnarvona, který byl součástí týmu vykopávek v roce 1922, okamžitě se hovořilo o plísni jako možné příčině úmrtí. Tělo Carnarvona se pokrylo zelenou plísní, která byla tehdy prohlášena za projev seslané kletby. Avšak smrt Lorda Carnarvona je připisována infekci.Existují také případy zjištění zvláštních plísní v egyptských pyramidách. V roce 2013 byly v jedné z pyramid v Gíze objeveny zelené a červené plísně. Tyto plísně jsou známé jako takzvané "chytré" plísně, protože jsou schopné přežít i v extrémních podmínkách a živit se z rozkladajících se materiálů, které jsou v pyramidách přítomny.Přestože se stále zkoumá, jak tyto plísně v pyramidách přežívají a rostou, není dosud jasná jejich role v procesu znesvěcení. Zdá se však, že plísně mohou přispět k rozkladu organických materiálů a vytvářet nepříjemné zápachy.
Vědecké studie se zabývaly úmrtím lidí, kteří byli spojováni s vykopávkami a objevy Tutanchamonovy hrobky. Vědci se však domnívají, že jejich smrt je pravděpodobně důsledkem různých faktorů, jako je nedostatečná ochrana proti bakteriím a virům v hrobce. Jak vědci vysvětlují náhlá úmrtí a nešťastné náhody členů výpravy i mnoho let poté, nám není známo. Ostatně - ať mají pravdu nebo ne - čekali jste od vědců něco jiného?Ať už si myslíte o Tutanchamonově kletbě cokoli, egyptské pyramidy stále zůstávají lákavými památkami a zdrojem nekonečného výzkumu a objevů.