Marcus Aurelius: Jak najít smysl života

Marcus Aurelius: Jak najít smysl života
Jak najít smysl života. Marcus Aurelius.

Marcus Aurelius byl jedním z posledních pěti dobrých římských císařů, kteří se skutečně starali o svůj lid. Věřil, že každý z nás má nějaký cíl, něco, pro co byl stvořen. Během své vlády si Aurelius našel čas na sepsání řady autobiografických spisů, dnes známých jako Meditace. V těchto spisech římský císař nabídl řadu klíčových poznatků o tom, jak najít cíl a žít ctnostný život.Zde jsou některé z postřehů, jak najít smysl života ze spisů Marka Aurelia.

Za prvé, svůj cíl máte před sebou, což znamená, že musíte co nejlépe využít svou přítomnost. Získejte z přítomnosti, co nejvíce. Je pravda, že život je krátký, vzácný a neopakovatelný. Jediné, co máme, je naše minulost a přítomnost, a naše budoucnost je doposud neznámá. Cokoli se stalo, je naše minulost a je to jedna z oblastí života, kterou už nemáme pod kontrolou. Zamysleme se nad naším teď. Přítomnost. Přítomnost je nejcennějším okamžikem našeho života, protože ji máme právě teď v ruce. A my dokonce můžeme ve skutečnosti do značné míry určovat svou budoucnost svými současnými myšlenkami a činy. Naším cílem by mělo být sloužit naší přítomnosti ctností v každé fázi našeho života. Naše přítomnost přichází jako příležitost a je definována časem, prostorem a okolnostmi.

Za druhé, vaším účelem je přidávat hodnotu. Podle Marka Aurelia lidé existují kvůli sobě navzájem. Každý z nás je jedinečný, má různé dary, vášně a cíle a je třeba přijít na to, jak se o tento dar co nejlépe podělit s ostatními. Protože to, co v životě chceme, získáme jen tehdy, když pomůžeme ostatním lidem získat to, co chtějí oni. Přesun od JÁ k MY! Vaše kariéra odstartuje a váš život bude velmi úspěšný. Buďte Tvůrcem hodnot.  Když mluvíme o vašich současných okolnostech, budou existovat lidé, kteří vás tak či onak potřebují. Může to být vaše rodina, vaši přátelé nebo kolegové, nebo kdokoli, s kým se stýkáte na každodenní úrovni. Pravdou je, že všechny vaše nejvytouženější sny se mohou stát skutečností, pokud pomůžete dostatečnému počtu lidí kolem vás dostat se na jejich osobní vrchol. Nejjednodušší způsob, jak pochopit hodnotu, kterou byste mohli nabídnout, je položit si tyto jednoduché otázky.Jaká činnost mi jde velmi snadno? Jaká je ta jedna věc, v níž jsem dobrý a kterou by se ode mě ostatní mohli naučit? Může to být cokoli, ať už jde o vaše umění, hudbu nebo komunikační dovednosti. Cokoli, co vás baví učit. Pro koho to děláte? Může to být vaše rodina, přátelé nebo kdokoli, na kom vám záleží. Rodina a přátelé vám dají důvod, proč se něčeho držet, i když to pro vás bude těžké. Co lidé chtějí nebo potřebují? To vám dá jasnou představu o tom, co chybí, a poskytne vám to příležitost doplnit. Každému z dnešních snažení pak věnujte to nejlepší, a pak jděte dál, protože čím větší hodnotu dokážete vytvořit pro ostatní, tím větší hodnotu vám vrátí.

Za třetí. Zeptejte se sami sebe: Jste šťastní? Slovy Marka Aurelia, svůj život můžete prožít ve spravedlivém proudu štěstí. Pokud dokážete jít správnou cestou a správně myslet a jednat, měli byste vždy usilovat o to, co máte rádi. Následujte své štěstí, naslouchejte svému srdci a intuici a vězte, že díky tomu nebude mít úspěch jinou možnost, než vás následovat. Když se zaseknete u něčeho, co nemilujete, když příliš dlouho děláte věci, které vás příliš zaháčkují z vaší cesty, zapomenete, kdo skutečně jste. Zapomínáte, že máte možnost volby a že máte schopnost posunout svůj život správným směrem. Funguje to takto. Všichni máme svůj vnitřní naváděcí systém, svou vnitřní navigaci. Je to podobné systému GPS, který používáme v autě a který vám říká, jak se dostat z bodu A do bodu B. Aby tento vnitřní systém GPS fungoval, potřebuje znát vaši aktuální polohu, aby vás dovedl do konečného cíle. Pokud vás tedy nebaví to, co děláte v přítomnosti, je vysoká pravděpodobnost, že se vám nepodaří úspěšně dojet tam, kam chcete. Položte si proto tyto dvě otázky. Zaprvé, co dělám rád? Může to být cokoli, váš koníček, hudba, umění, a prostě to začněte dělat. Co je to, co potřebuji změnit na své současnosti? Může to být cokoli. Vaše práce, vaše vztahy, lidé kolem vás. Cokoli ve vaší přítomnosti. Nemá smysl pokračovat v něčem, co vás v přítomnosti nebaví. Pokud vás například nebaví výběr předmětu na vysoké škole, poohlédněte se po jeho změně. Je to proto, že pokud nemáte rádi to, co děláte, nebudete schopni přidat požadovanou hodnotu a nenajdete úspěch, který hledáte. Když se nyní pozorně podíváte na toto schéma, uvědomíte si, že vaším životním cílem je co nejlépe využít svou současnost tím, že budete přidávat hodnotu ostatním a dělat to, co máte rádi.

Za čtvrté. Prostě začněte. Jak kdysi řekl Marcus Aurelius, když jste skutečně posedlí tím, co děláte, raději přestanete jíst a spát, než aby jste se vzdali provozování svého umění. Možná nebudete vědět, jak dál nebo kterou cestou se vydat. Možná vám dokonce chybí určité dovednosti. Takže nejlepší způsob, jak se posunout vpřed, je jednoduše začít. Pokud se chcete stát spisovatelem, pište každý den. Chcete-li být umělcem, kreslete a tvořte každý den cokoli, co chcete. Nepotřebujete žádnou další motivaci, výzkum ani radu. Prostě začněte praktikovat něco, co vás zajímá, a řešte to každý den, jakmile to přijde. Protože právě váš cíl vám dodá vnitřní touhu, pohon a motivaci, která vás bude hnát kupředu k vašemu cíli. Můžete začít s vytvořením účinného akčního plánu, který se skládá z termínu dosažení vašeho cíle. Musí být také postaven na základech mini milníků, které váš cíl rozdělí na zvládnutelné části. Mini milníky zajistí, že budete pracovat na dosažení požadovaného výsledku po malých částech a časových blocích.

Za páté, cíl bez sebekázně nemá smysl. Podle Marka Aurelia musíte svůj život budovat čin po činu a být spokojeni, pokud každý z nich dosáhne svého cíle, jak jen to bude možné. A nikdo vám v tom nemůže zabránit. Disciplína je základní činnost, způsob myšlení a filozofie, která udržuje člověka v rutině a umožňuje mu dělat pokroky na cestě za čímkoli. I poté, co máte pevný cíl a praktický plán, musíte se každý den ukázat a vložit do práce. sebedisciplína není nic jiného než zvyk důslednosti, nalezení motivace dělat něco znovu a znovu, dokud to neděláte na autopilota a nezačnete vidět výsledky. Proto vás tento jednoduchý akt ukázat se rozhodně přiblíží k dosažení čehokoli, co chcete. Schopnost vytrvat je to, co z vás formuje disciplinovaného a silného člověka.

Za šesté. Přestaňte si dělat starosti s výsledkem. Moc nad svou myslí máte vy, nikoli vnější události. Když se do něčeho pustíme, často nás přemůže strach. Příliš se obáváme výsledku. Velká část obav souvisí s tím, co by bylo, kdyby. Máme tendenci v duchu uvažovat, co když se stane tohle? Co když se stane tohle? Skutečnost je taková, že mysl je velmi podobná objektivu fotoaparátu. Získáte to, na co se zaměříte. Pokud se zaměříte na své problémy, uvidíte více problémů. Pokud se zaměříte na něco pozitivního, nakonec začnete vidět pozitivní věci a nasměrujete svůj život tímto směrem. Začnete tím, že si uvědomíte, že výsledek budoucnosti nemáte pod kontrolou, jak praví stoická filozofie. Musíme se přestat zabývat výsledkem a dalšími věcmi, které nemáme pod kontrolou, a soustředit se na věci, které bychom mohli ovlivnit. Například pokud chcete být nejlepším sportovcem, pak se místo obav o věci, které nemáte pod kontrolou, jako je konkurence, názory kritiků nebo vaše tělo, soustřeďte na věci, které můžete ovlivnit, jako je váš trénink, strava, kterou jíte, a vaše pokroky. Právě tím, že se budete soustředit na věci, které můžete kontrolovat, budete schopni dostat se do pozice řidiče a budete si moci dát pocit kontroly nad úkoly a projekty, na kterých pracujete.

Za sedmé. Najděte si nějaký vzor. Řečeno s Markem Aureliem, bude vám dokonce stačit stýkat se s lidmi s dobrým charakterem, abyste si mohli vzít příklad z jejich života. Ať už si vyberete někoho žijícího, nebo někoho z minulosti, když si uvědomíte svůj cíl a když se do něčeho pustíte, je důležitější mít dobré vzory, protože ovlivňují to, co děláme a jak dopadneme. Nakonec pozitivní vzory ovlivňují naše jednání a motivují nás k tomu, abychom se snažili odhalit svůj skutečný potenciál a překonat své slabiny. Vaším vzorem mohou být vaši přátelé, rodina nebo i kolegové, kteří již dosáhli cíle, o který usilujete. Warren Buffett říká, že je lepší stýkat se s lidmi, kteří jsou lepší než vy, vybírejte si spolupracovníky, jejichž chování je lepší než vaše, a budete se ubírat tímto směrem.

Za osmé. Ignorujte negativní lidi. Jak kdysi řekl Marcus Aurelius, když vás druhý obviňuje nebo nenávidí, nebo lidé vyslovují podobnou kritiku, odhalte jejich duši. Pronikněte do jejich nitra a zjistěte, jací jsou to lidé. Uvědomíte si, že není třeba se trápit tím, že by na vás měli mít nějaký zvláštní názor. Když vyhlásíte svůj záměr a vydáte se na cestu k dosažení svých cílů, přitáhnete k sobě od lidí ve svém okolí určitou negativitu. Vždy se najdou lidé, kteří vám budou říkat, že něco nedokážete, že nejste dost chytří, že nemáte dost zdrojů nebo konexí, že nemáte dost peněz a podobně. Pokud však chcete dosáhnout svých cílů, musíte negativitu ignorovat. Jejich hlas si nezaslouží být vyslyšen. Neodevzdávejte svůj klid do rukou lidí zvenčí, aby ho narušovali, jak se jim zlíbí. Mahátma Gándhí kdysi řekl: Nejdříve vás ignorují, potom se vám smějí, pak s vámi bojují, a nakonec zvítězíte.

Za deváté. Překážka je ve skutečnosti cesta skrz.Překážka v jednání podporuje jednání samotné. To, co stojí v cestě, se stává cestou. Na vaší cestě za úspěchem se určitě vyskytnou překážky. Některé překonáte a s jinými se budete potýkat obtížně. Představte si, že se chcete stát nejlepším běžcem na světě. Děláte, co je ve vašich silách, tvrdě trénujete, děláte všechno správně. A každým dnem se blížíte k dosažení svého snu. Ale najednou se vám přihodí nešťastná nehoda, která vám způsobí trvalé poškození, které vám už nedovolí sportovat. Jakékoli zranění je pro každého člověka možná jednou z nejnáročnějších překážek, které musí překonat, a potenciálně jedním z nejvíce poškozujících faktorů pro váš psychický stav. Pravděpodobnost, že nás potkají tak závažné překážky, je sice menší, ale stále je to možné. A když se to stane, obracíme se ke své negativní stránce a soustředíme se na věci, se kterými nemůžeme nic dělat. Považujeme to za selhání a žijeme pod clonou strachu a rozpaků. Musíme změnit své vnímání a uvědomit si, že cokoli se stalo, jsme nemohli ovlivnit a se svou situací jsme nemohli nic dělat. Tuto překážku však můžeme proměnit v příležitost tím, že budeme praktikovat ctnost nad věcmi, které máme pod kontrolou, což je náš život před sebou. Vrátíme-li se k předchozímu příkladu. Poté, co jste byli požádáni, abyste po zbytek života nesportovali, můžete si představit příležitost najít nový, větší cíl, kterým je trénovat mladé atlety a učinit je lepšími, než jste kdy mohli být vy sami.

Za desáté. Nikdy není konec. Marcus Aurelius nám připomíná, že hodnota člověka není větší než jeho ambice. Přijde čas, kdy jste našli svůj cíl a dosáhli všeho. Přijde doba, kdy si nebudete jisti, kam chcete jít dál. Udělejte si přestávku a řekněte si: Dokázal jsem to, i kdyby to mělo znamenat jen to, že si zajdete na dobrou večeři. Ale podle stoické filozofie byste se neměli nechat unést svým úspěchem. Vždy byste měli hledat způsoby, jak své ambice rozvíjet. Z evoluční teorie, kterou považujeme za základní teorii života, vyplývá, že vše ve vesmíru se stále vyvíjí, a tudíž je to nedokonalé, a proto je vždy spousta prostoru pro zlepšení. Proto se život musí neustále měnit a být stále dynamický. Cesta ke zlepšení Pokud se nyní cítíte zaseknutí, protože jste dosáhli všeho, co jste mohli, možná je ideální čas vyzkoušet některé nové věci a získat nové zkušenosti, abyste měli na čem pracovat. Život vám vždy poskytne příležitost najít nový cíl a stačí jen vyjít ven a dělat vše se ctí.