Jak zvládnout těžké okamžiky v životě

Jak zvládnout těžké okamžiky v životě
Těžká životní situace


Dnes se pustíme do tématu, které je nám všem hodně blízké - jak zvládnout ty těžší okamžiky v našem životě. Každý z nás musí čelit problémům, překážkám a krizovým situacím. Je jedno, jestli jde o těžkou chvíli v osobním životě, náročnou situaci v práci nebo cokoliv jiného. Zde máme pro vás připravenou sérii tipů, které pomůžou tyto krize zvládnout a najít odpovědi na své otázky. Nezapomínejte, že i ty těžší chvilky mají svůj smysl a mohou nás posunout kupředu.

Jak definovat těžké časy?

Dalo by se říci, že dobrá polovina našeho bytí je věnována boji s tím, co nazýváme "těžkými časy". Ale co to pro nás doopravdy znamená, když řekneme "těžké časy"? Je docela složité dát tomu nějakou pevnou definici, protože každý z nás má jiný pohled na to, co to přesně jsou ty těžké časy. Pro jednoho může být těžkým obdobím doba po ztrátě zaměstnání, pro druhého pak po rozchodu s partnerem. Přidat sem můžeme taky problémy se zdravím nebo finanční krize a tak podobně.A jak tyhle průšvihy ovlivňují naše životy? Někdy to může to být opravdu ničivé. Zlé období nás dokáže nutit udělat rychlé změny nebo nás přinutit předefinovat naše současné cíle a hodnoty v životě. Také máte někdy pocit, že jste úplně ztraceni a bezradní? Jako byste stáli na křižovatce a nevěděli, kterým směrem se vydat. Všechny cesty před vámi jsou jako horolezecké trasy - zdají se být téměř nepřekonatelné.Není to snadné, viďte? Ale neházejte flintu do žita! Těžké chvíle sice bolí jak čert, ale zároveň nám dávají šanci růst a posunout se dál. Jak může něco tak negativního otevřít dveře pro pozitivní změnu? Jednoduše platí to staré dobré rčení – co tě nezabije, to tě posílí. A tenhle princip funguje i když musíme čelit obtížím v našem životě.

Jak správně identifikovat problémy?

Občas se nám všem postaví do cesty nějaký ten balvan, což je prostě nedílnou součástí našeho života. Každý z nás se s tím potýká po svém. Ale pokud bychom měli vybrat nejdůležitější krok na cestě překonání překážek, je to rozhodně rozpoznání těchto problémů. A proč?Ukažme si to na příkladu - jedete autem a najednou přestane jet. Co uděláte jako první? Začnete zjišťovat, co se s autem mohlo stát, že ano? A úplně stejný princip platí i pro naše osobní starosti a trable. Jak máme najít řešení, když ani nevíme, co nás trápí? Pojmenování problémů, se kterými se potýkáme, je klíčové. Samozřejmě, může to být náročné. Přece jen kdo z nás si rád přizná, že mu něco nejde a potřebuje pomoc? Ale nikdo není dokonalý! Každého čas od času něco zaskočí a na tom není nic neobvyklého.Jakmile jsme si naše problémy popsali, je čas najít řešení. Můžeme se rozhodnout pro další postup a jak se vypořádat s danou situací. A co je nejdůležitější - když víme, co je za problém, můžeme zabránit tomu stát se opakovaně obětí té samé situace.Takže pokud příště narazíte na obdobnou krizi, nemusíte propadat panice. Začněte tím, že identifikujete své problémy. Udělejte ten první krok směrem k jejich řešení. Protože bez ohledu na to, co vás trápí - existuje z toho cesta ven. A vy to zvládnete!

Jak postupovat při řešení problémů?

Myslím, že se všichni shodneme na tom, že je důležité mít schopnost problémy, řešit. Vždyť kdo z nás se v životě nezapletl do nějakých těžkostí či přímo výzev? Ať už máme na mysli osobní nebo pracovní sféru, každý z nás má svůj balíček trápení. Někdy to vypadá, jako bychom dřeli jako koně a problémy jsou stejně nepřekonatelné. Ale vlastně je to jen několik špatných myšlenek. Je dobré si uvědomit, že žádný problém není nepřekonatelný. Každá potíž má své řešení bez ohledu na její velikost či složitost. Někdy prostě musíme nahlédnout na věci z jiného úhlu, abychom našli správný klíč k jejich řešení. Ale jak to mám udělat, když se mi zdá, že je to dlouhé a nesnesitelné?To nejdůležitější co byste měli vědět je, že každý z nás má tu sílu řešit své starosti. Můžeme se naučit novým postupům, například poznat nové věci a stát se lepšími díky tomu co jsme zažili. Takže problémy nás mohou posunout dál a pomoci nám být silnější a odolnější. To už zní o něco lépe, co myslíte? Určitě není žádný důvod pochybovat o tom, že umíte řešit problémy. Je to proces, který nám pomáhá pochopit a vyřešit všechny ty špatné momenty, které nás trápí. A proto je tak velmi potřebné naučit se efektivně a konstruktivně své problémy řešit. Kdo ví? Možná přitom objevíte, že jste schopnější, než jste si původně mysleli.

Jaká je správná strategie pro zvládnutí krize?

Dokážete si představit, jaké to je, když jste uprostřed prudké bouře a jedinou šancí, jak přežít, je váš člun? Je sice robustní, ale na stávající bouři už pomalu přestává stačit. Scéna jak z akčního filmu, že? Ale ve skutečnosti je to obraz vaší životní krize - takovými situacemi si procházíme občas všichni. A proč jsem se rozhodla začít právě tímto příkladem? Protože mluvím o strategiích řešení krizových situací a o tom, jak jim můžeme úspěšně čelit. Nejde o to, jak moc fouká vítr nebo jak vysoké jsou vlny, ale spíš o síle a potenciálu vaší lodi a jak jste schopni ji řídit. Co tím chci říct? První a zásadní krok ke zvládnutí jakékoli těžké situace je posílit sám sebe a své dovednosti. A co to konkrétně obnáší? Může jít o cokoli - od učení se novým věcem a zdokonalování stávajících dovedností, po práci na psychickém zdraví a naučení se zvládat stres. Koneckonců, viděli jste někdy námořníka, který by se bál vody? Řešení krize neznamená jenom to, že ji ve zdraví přežijeme, ale taky se z ní musíme poučit. Přece jenom každý atak s sebou přináší nové výzvy a rozkrývá nové možnosti. Například námořník se při bouři naučí lépe navigovat a stane se zkušenějším. My můžeme z krize zjistit něco nového o sobě a svém okolí. Takže krize je vlastně jakousi životní školou, a my jsme v ní všichni studenti snažící se dát do toho maximum.Jak vidno, strategie pro zvládnutí krize a metody jak jí čelit souvisí s různými oblastmi našeho života. Ať už je to rozvoj našich schopností nebo učení se na svých chybách - všechno to je součást onoho procesu “Jak překonat těžké období”. Takže co si o tom myslíte? Myslíte si, že máte vše potřebné k tomu abyste mohli čelit jakékoliv bouři co na vás čeká?

Jak zvládnout výzvy v těžkých časech?

Je naprosto normální, že nás občas přepadne pocit, že jsme zavaleni nepříjemnostmi a problémy, které nám osud naservíruje. Ale jak se s tím vyrovnat tak, aby nás tyhle situace nezlomily? Moje oblíbená strategie pro takové momenty je jednoduchá: zastavit se a dát si chvilku čas na oddech a přemýšlení. Protože rychlé rozhodnutí bez rozmyslu málokdy skončí dobře, souhlasite?Postavíte se tváři v tvář problému a máte pocit, jako by se vám zhroutil svět. V takovýchto momentech si připomínám, že to není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Vždy se najde nějaký způsob, jak se s problémem poprat.Co kdybychom namísto soustředění na velikost našich potíží začali přemýšlet o tom, co nám jejich řešení může přinést? Třeba bychom si uvědomili, že boj s komplikacemi je ve skutečnosti šancí k osobnímu růstu a posilování naší odvahy.Nemusíme přeci brát těžkosti hned jako úhlavního nepřítele a místo toho je vnímat jako šanci ke zlepšení a rozvoji? Co kdyby nás právě tyto zkoušky udělaly silnějšími a odolnějšími? A co kdyby nás schopnost zvládnout obtížné situace vedla k lepšímu a úspěšnějšímu životu? Zdá se to být až moc zjednodušené, ale podle mých zkušeností to tak bývá. A jakou máte zkušenost vy?

Jaké jsou příklady úspěšného překonání překážek?

Jednoho rána otevřete oči a najednou zjistíte, že máte před sebou gigantický kopec, který musíte zdolat. Úkol, který vypadá jako nesplnitelný. Ale nezapomínejte, že v tom nejste sami. Spoustu lidí už bylo ve stejné situaci a dokázali to zvládnout. A ptáte se: jak jim to proboha vyšlo?Uvedu příklad mé kamarádky, které se finančně moc nedařilo. Byla úplně na dně, dokud se jednoho dne nerozhodla, že to prostě musí zvládnout. Začala shánět práci, brala by cokoliv, a nakonec jí padl do klína job servírky. A jí to nezastavilo, i když měla mnohem vyšší kvalifikaci. Byl to dlouhý pětiletý maraton, ale teď mám super práci a finančně si stojím velmi dobře, říká s odstupem času.Nebo příklad mladé maminky, která se sama starala o tři děti. Byl to skutečný boj, ale ona se nikdy nevzdala. S úsměvem zvládla každodenní starosti a přitom ještě získala diplom z dálkového studia. Její děti ji po letech vidí jako hrdinku a učí se od ní, jak čelit všem obtížím života.Na druhou stranu, není třeba si nalhávat, že to vše je procházka růžovou zahradou. Je k tomu potřeba spousty trpělivosti a silné vůle. Ale kdybych mohla ukázat na jednu vlastnost, která spojuje tyto inspirativní příběhy, tak je to víra v sebe sama a touha jít dál bez ohledu na obtíže. Můžete upadnout. Ale pak musíte zase vstát. A co vy? Jakou horu máte před sebou? Co stojí mezi vámi a vrcholem?

Jaká je cesta k zotavení a novým příležitostem?

Při mých životních pádech mi došlo něco důležitého - když člověk spadne až na úplné dno, nemá kam jinam jít, než nahoru. To zní dobře, co? Občas je potřeba si projít tímto druhem krize, abychom dokázali ocenit všechny ty dobré chvíle, co nám život nabízí.Po tom všem těžkém pak nastává čas na zotavení a otevírání se novým možnostem. Je to cesta, která může být někdy dlouhá a komplikovaná, ale nakonec to všechno stojí za tu námahu. Jedině tak poznáte sami sebe a co všechno ve skutečnosti dokážete. Možná teď přemýšlíte, jak zvládnete všechny ty změny. První kroky jsou někdy těmi nejtěžšími a nejdůležitější ve vaší nové realitě. Ano, stalo se to. Klidně se na chvíli zastavte a vzdejte hold minulosti, řekněte si: ANO, stalo se to - ale pak se otočte a vykročte vpřed.

Dalším krokem je zamyslet se nad tím, co vás ve skutečnosti žene kupředu, tedy najít si svůj cíl. Možná toužíte po nové práci, chcete si polepšit ve vztazích nebo začít vést zdravý životní styl - prostě hledejte své "proč". A taky si pamatujte i malé úspěchy! Každý krok dopředu je jedno plus do vaší bilance.Vzpomenete si na ten pocit, kdy jste po náročné době konečně spatřili světlo na konci tunelu? To je ta síla motivace! A jakmile projdete celý tunel plný nesnází a projdete na druhou stranu, uvědomíte si, že jste silnější a odolnější než dřív. Takže pokud právě procházíte obtížnou fází vašeho života - hlavním poselstvím je, že cesta k zotavení a novým příležitostem je přímo před vámi. Mějte víru v sebe a nikdy se nevzdávejte. Začněte tím, že se upřímně podíváte na to, jak zvládat náročné časy. Je fakt, že nikdo z nás není nadšený z myšlenky neustále procházet krizemi a bojovat s překážkami. Ale znáte ten pocit, když jste si něčím obtížným prošli a dojde vám, kolik jste se naučili a jak jste přitom povyrostli? Není pochyb o tom, že krize jsou často skvělou školou života. Nejenže nás posilují jako jednotlivce, ale taky pomáhají rozvíjet naše schopnosti řešit problémy. A víte co je na tom nejlepší? Když si uvědomíte, že jste to zvládli vy sami a vnímáte tu obrovskou důvěru v sebe sama a vaše odolnost stoupá rychle jako raketa.

Často mi to přišlo až hloupé, když mi někdo řekl: "Tohle je jen další krok na cestě k úspěchu." Ale pak mi došlo - on mohl mít pravdu! Myslím tím ty chvíle nepohodlí a neklidu… Všechny ty momenty strachu… To všechno bylo vlastně součástí mé cesty.A pak máme také ty chvíle, kdy se nám zdá, že ta těžká doba nikdy neskončí. V tu chvíli je ale důležité uvědomit si jednu věc - tohle všechno je jen přechodné. A s každou další překážkou, kterou zvládneme, se stáváme silnějšími a schopnějšími čelit jakýmkoliv budoucím komplikacím na naší cestě. Je to takový ten pocit: "Přišlo mi to těžké, ale podívejte se na mne teď! Zvládla jsem to!"

Nedopusťte tedy, aby vás trable položily na lopatky a objevte svoji skrytou sílu! Cesta za vaším lepším zítřkem startuje již teď!